Gerritse Accountants
Gerritse Accountants
  • Wie wij zijn
    • Over ons
    • Werkwijze
    • Team
    • Werken bij
  • Diensten
    • Accountancy
    • Fiscaliteit
    • Administratie
    • Salaris en personeel
    • Advies
  • Nieuws
  • Contact
Inloggen
Nieuws

Levering verhuurd pand

Levering verhuurd pand

De levering van een nieuw vervaardigde onroerende zaak is van rechtswege belast met omzetbelasting en vrijgesteld van overdrachtsbelasting. Als de verkrijger de nieuw vervaardigde zaak voor van omzetbelasting vrijgestelde prestaties gebruikt, kan hij de ter zake van de levering in rekening gebrachte omzetbelasting niet in aftrek brengen. In dat geval heeft de verkrijger er belang bij om de levering buiten de heffing van omzetbelasting te houden. De overgang van een algemeenheid van goederen is geen levering voor de omzetbelasting. Bij een overgang van een algemeenheid van goederen wordt een onderneming overgedragen aan een koper, die de activiteiten voortzet. Als de levering van een onroerende zaak als een overgang van een algemeenheid van goederen kan worden aangemerkt, is niet alleen geen omzetbelasting verschuldigd, maar ook geen overdrachtsbelasting.

De Advocaat-generaal bij de Hoge Raad (AG) heeft in twee zaken een conclusie gewijd aan de vraag of de verkoop van een verhuurd pand door een projectontwikkelaar als de overgang van een algemeenheid van goederen kan worden aangemerkt. Volgens de AG is dit mogelijk.

De eerste zaak betreft een kantoorpand, dat is omgevormd tot een appartementencomplex. Het complex wordt ruim drie maanden na de ingang van de verhuur overgedragen aan een belegger. De tweede zaak betreft de overdracht van een woon(zorg)complex aan een beleggingsmaatschappij, kort na de ingang van de langdurige verhuur. In beide zaken is de koop kort na de oplevering van het gebouw tot stand gekomen. De verhuurovereenkomsten waren al eerder tot stand gekomen. Hof Arnhem-Leeuwarden heeft in beide zaken geoordeeld dat sprake is van een overgang van een algemeenheid van goederen. Redengevend hiervoor is dat met het verhuurde complex een zelfstandige economische activiteit kan worden uitgeoefend en ook daadwerkelijk is uitgeoefend. De koper heeft die activiteit voortgezet.

De AG is van mening dat de overige activiteiten van de overdrager niet van belang zijn bij de beoordeling of een zelfstandige economische activiteit wordt overgedragen. Het maakt daarbij niet uit wat de bedoeling van de verkoper is of wat de resultaten van de activiteiten zijn. In beide gevallen is sprake van een verhuuronderneming, die is overgedragen.

Naar overzicht

Gerelateerde artikelen

Btw ook verschuldigd bij no show
  • Omzetbelasting

Btw ook verschuldigd bij no show

13 mrt 2025
Verlaagd btw-tarief van toepassing op gratis servicebeurt?
  • Omzetbelasting

Verlaagd btw-tarief van toepassing op gratis servicebeurt?

31 okt 2024
Btw op factuur? Dan ook btw betalen!
  • Omzetbelasting

Btw op factuur? Dan ook btw betalen!

08 mei 2025

Gerritse Accountants B.V.
Burg. de Bruïnelaan 107
3331 AD Zwijndrecht

Tel: 078 612 01 22
Fax: 078 612 53 58
E-mail: info@gerritse-accountants.nl

Als ondernemer wilt u meer dan een goede accountant.

Wie wij zijn
  • Over ons
  • Werkwijze
  • Team
  • Werken bij
Diensten
  • Accountancy
  • Fiscaliteit
  • Administratie
  • Salaris en personeel
  • Advies
Gerritse Accountants
  • Nieuws
  • Contact
Inloggen klantportaal
  • Algemene voorwaarden
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer
  • Klachtenregeling